Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında

Admin 25 Eylül 2021 Güncel Haberler 103 -A+
Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında
Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında

                  Bilindiği üzere; cep telefonu ve tablet gibi ikinci el piyasada sıklıkla alışverişe konu olan teknolojik ürünlerin belirli bir standartta yenilenmesi ve sertifikalı ve garantili şekilde tekrar satışa sunulmasına yönelik uygulama usul ve esaslarını gösteren "Yenilenmiş Ürünlerin Satışı Hakkında Yönetmelik" 22.08.2020 tarih ve 31221 sayılı Resmi Gazete ile yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.

                   Yenilenmiş ürün sisteminin daha sağlıklı şekilde işlemesini teminen ilgili Yönetmelikte 02.09.2021 tarih ve 31586 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan yönetmelik ile değişiklik yapılmıştır.

                    Buna göre;

  • Tüketicilerin evrensel tüketici haklarından olan bilgilenme hakkı kapsamında tam ve doğru olarak bilgilendirilmesini sağlamak amacıyla, yenileme yapılıp yapılmadığına bakılmaksızın ikinci el cep telefonlarının ve tabletlerin, malın mevcut durumunu ve varsa yapılan işlemleri gösteren bilgilendirme etiketiyle satışa sunulması zorunluluğu getirilmiştir.
  • Yönetmeliğe ve ilgili standarda uygun şekilde yenileme işlemi yapılmayan kullanılmış ürünlerin yenilenmiş ürün algısı oluşturacak şekilde reklam ve satışına ilişkin ticari uygulama yasağı getirilerek tüketici mağduriyetlerinin önlenmesi amaçlanmıştır. 

          Esnaf ve sanatkarımıza duyurulur. 

Yorumlar