Lokanta, Kafeterya, Tatlıcı, Pastane, Kıraathane vb. yeme-içme işyerleri hakkınd

Admin 04 Mart 2021 Güncel Haberler 359 -A+
Lokanta, Kafeterya, Tatlıcı, Pastane, Kıraathane vb. yeme-içme işyerleri hakkında
Lokanta, Kafeterya, Tatlıcı, Pastane, Kıraathane vb. yeme-içme işyerleri hakkınd

    01 Mart günü yeni kontrollü normalleşme sürecine dair temel usul ve esaslar, Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulunun tavsiyeleri göz önünde bulundurularak belirlenmiştir. Alınan kararlar çerçevesinde; 

    Sağlık Bakanlığı ve Koronavirüs Bilim Kurulu tarafından tespit edilen kriterlere göre iller 4 ayrı risk grubuna (düşük, orta, yüksek, çok yüksek) ayrılarak salgınla mücadeledeki tedbir seviyeleri risk gruplarına göre belirlenecektir.

    Yeni bir karar alınıncaya kadar ise ilimiz Yüksek Risk Grubunda Yer Alan İller arasında bulunmaktadır.

     Sokağa çıkma kısıtlaması kapsamında;

     Hafta içi günlerde 21.00-05.00 saatleri arasında ilimizde sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacaktır.

     Hafta sonlarında ise;

         Yüksek risk grubunda yer alan ilimizde hafta sonu sokağa çıkma kısıtlaması, Cuma 21.00 Cumartesi 05.00 saatleri arasıyla Cumartesi 21.00'den başlayıp Pazar gününün tamamını kapsayıp Pazartesi günü saat 05.00'de bitecek şekilde uygulanacak olup, ilimizde Cumartesi günleri 05.00-21.00 saatleri arasında sokağa çıkma kısıtlaması uygulanmayacaktır.

         Yüksek risk gruplarında belirlenen kapasite oranlarına göre 07.00-19.00 saatleri arasında faaliyet gösterecek olan yeme içme yerleri (lokanta, restoran, kafeterya, pastane, tatlıcı vb.) ile kıraathane ve çay bahçesi gibi işyerleri için Sağlık Bakanlığı Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberinde yer alan mesafe koşulları (masalar ve koltuklar arası) göz önünde bulundurularak  açık ve kapalı alanlar için ayrı ayrı olacak şekilde % 50 sınırlaması oranı uygulanarak mekanda bulunabilecek masa koltuk sayısı ve aynı anda bulunabilecek azami kişi sayısı tespit edilecektir. Bu risk gruplarındaki yeme içme yerleri 19.00-21.00 saatleri arasında paket servisi veya gel al şeklinde, 21.00-24.00 saatleri arasında ise sadece paket servis şeklinde hizmet verebileceklerdir.  

              Covid-19 Salgın Yönetimi ve Çalışma Rehberindeki mesafe kuralları ile ekte yer alan tabloda belirtilen kapasite kullanım oranlarına göre her bir yeme içme yeri için aşağıda örneği verilen oturma düzeni planı hazırlanacak ve içeride aynı anda bulunacak müşteri sayısı müşterilerin içeriden ve dışarından rahatlıkla görebileceği şekilde ilan edilecektir. 

               HES kodu kontrol edilmeksizin müşteri kabul edemeyecek olan yeme içme yerlerinde onaylanan oturma düzeninde belirtilen şeklin dışında mekanda kesinlikle fazladan masa koltuk bulundurulmasına müsaade edilmeyecektir.


Yorumlar