Helal Belgelendirme Hakkında

Admin 25 Eylül 2021 Güncel Haberler 99 -A+
Helal Belgelendirme Hakkında
Helal Belgelendirme Hakkında

   Ulusal Süt Konseyi tarafından Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonumuza gönderilen mailde; Helal Akreditasyon Kurumu'ndan (HAK) alınan ve helal belgelerinin HAK tarafından akredite edilmiş güvenilir belgelendirme kuruluşlarından alınmasının önemine dair yazısında; 

    Helal kavramının, gıda ürünlerinin üretiminden tüketiciye kadar ulaşan her aşamada "Sağlıklı, hijyenik ve kaliteli" olma özelliklerini içermesi nedeniyle tüketiciler tarafından giderek önemsenen bir konu haline geldiği, dünyaca tanınan birçok imalatçının piyasaya arz edilen ürünlerinin helal olup olmadığı konusunda gerek dünyada gerekse ülkemizde sosyal medya vb. mecralar üzerinden yaşanan tartışmalar üzerine mutabakat sağlanmış uluslararası kurallara göre belgelendirme  yapan güvenilir kuruluşlardan helal belgesi almanın ve yine bu kuruluşların da bağımsız bir üçüncü tarafça (akreditasyon kurumunca) denetlenip izlenmesinin önemini bir kez daha gözler önüne serdiği belirtilmektedir.

    Bu kapsamda, Helal Akreditasyon Kurumu (HAK), "ülkemizde helal akreditasyon hizmeti sunma yetkisine haiz tek Kurum" konumundadır.

    HAK'tan akredite belgeler için halihazırda yürürlükte olan farklı teşvik ve destek  mekanizmalarının  da mevcut olduğu yazıda belirtilmektedir.

    Buna göre; HAK ve HAK tarafından akredite edilmiş kurum ile kuruluşlardan alınacak belgeler, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) "İşletme Geliştirme Destek Programı-Belgelendirme Desteği" kapsamına alınmıştır. Artık, HAK ve HAK tarafından akredite edilmiş kurum ve kuruluşlardan alınacak belgelerin yanı sıra, müracaat ve dosya inceleme, tetkik, denetim ve test ücretleri de destek üst limitleri dahilinde % 70 oranına kadar KOSGEB'ten geri alınabilmesi mümkün hale getirilmiştir.

     Ticaret Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan 2014/8 sayılı "Pazara Giriş Belgelerinin Desteklenmesine İlişkin Karar" çerçevesinde, Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından akredite edilen uygunluk değerlendirme (belgelendirme) kuruluşlarınca düzenlenen belgeler için yapılan harcamaların bir bölümü "Pazara Giriş Belgeleri Desteği" kapsamına alınmıştır.

      HAK'tan akredite olan helal belgelendirme kuruluşlarına ve akredite oldukları kapsam bilgilerine https://hak.gov.tr/helal-akreditasyon/helal-akredite-kurulus-arama adresinden erişilmektedir.

      Esnaf ve sanatkarımıza duyurulur.  

 

Yorumlar